„Przyszła jesień a na polu, warzyw moc dojrzałych. Już kapusta w moim domu pomysł mam wspaniały. Raz i dwa, raz i dwa, dziś kapustę kiszę ja”. To słowa piosenki „Kapusta” (sł. M. Dudzińska, muz. P. Chmurska), która swoim rytmem poleczki zachęcała przedszkolaki do tańca. Dzieci dowiedziały się, że polka pochodzi z Czech, naszego południowego sąsiada. Skąd pochodzi jej nazwa? Od słowa pulka czyli połówka. Ponieważ jesień to czas zbiorów oraz przygotowywania zapasów na zimę, starsze dzieciaki poznały sprawdzony przepis na smaczną kapustę kiszoną oraz poszczególne etapy jej przygotowania. Młodsze dzieci natomiast wykonywały „muzyczną surówkę”, a także „spacerowały” po lesie podziwiając jego uroki w takt muzyki A. Vivaldiego „Jesień”. Przez cały październik wspólnie z przedszkolakami poznawaliśmy tradycje i kulturę najbliższych sąsiadów Polski, poprzez naukę piosenek („Sąsiedzi”, „Biała brzoza”) oraz tańców („Hopak”, „Noriu Miego”, „Kapusta-Polka”) z wybranych krajów. Sześciolatki już wiedzą ilu mamy sąsiadów i perfekcyjnie potrafią rozpoznać ich flagi narodowe. Doskonale udało się nam wspólnie oddać charakter ukraińskiego tańca „Hopak” poprzez gestodźwięki, czyli „taniec rąk”. Wspólne muzykowanie poprzez grę na instrumentach (piosenka „Ciociu miła ma”- sł. P. Chmurska, mel. słowacka) było dla wszystkich dzieci niezapomnianym przeżyciem, a przy okazji świetną nauką koncentracji i uważności. Natomiast kołysanka „Biała brzoza” (sł. P. Chmurska, mel. rosyjska) świetnie sprawdziła się jako wyciszanka oraz wspaniały sposób na zaprezentowanie umiejętności aktorskich małych wykonawców. Dodatkową atrakcją było poznanie bałałajki- instrumentu o trzech strunach i pudle rezonansowym w kształcie trójkąta, czy też obejrzenie tańca w wykonaniu zespołu „Bieriozka” - profesjonalnych tancerek rosyjskich, które poruszając się w rytm muzyki, sprawiały wrażenie „płynięcia” ponad ziemią. Zachęcamy do obejrzenia październikowej galerii gdzie można obejrzeć fotografie i filmiki z dziecięcych popisów.

Zapraszamy serdecznie Gabriela Kiepura