Te pałeczki zręczne są,

stukaj nimi prosto w miski dno.

A gdy rozlegnie się cichy brzęk

- chińskiej porcelany to dźwięk!”.

Przez cały listopad na zajęciach rytmiki „podróżowaliśmy” po Chinach. Była to dla dzieci fascynująca przygoda i zapoznanie się z muzyką i kulturą Orientu. Poznaliśmy zupełnie nowe brzmienia, jakże odmienne od naszych polskich, ale jednakowoż piękne i zapadające głęboko w pamięć. Największą popularnością cieszyła się piosenka „Chińska rozgrzewka” oraz „Czerwony smok”. Sprawiły one dzieciakom ogromna frajdę. W pierwszej z nich przedszkolaki zapoznały się z chińskimi wynalazkami takimi jak np. pałeczki, porcelana, papier, fajerwerki, proch. Miały również możliwość popisania się nowymi słowami, czy gestami podobnymi do wschodnich sztuk walki. Druga piosenka była hitem wśród młodszych dzieci, które z radością „zamieniały się w chińskiego smoka”, tworząc jednolity korowód wijący się po sali w takt muzyki. Ogromną radość sprawiło dzieciom również wspólne muzykowanie na instrumentach perkusyjnych. Instrumentacja „Chińskie dźwięki” była doskonałym ćwiczeniem uwagi i koncentracji, z którego to zadania mali muzycy wywiązali się znakomicie. Doskonale również dzieci poradziły sobie w „Tańcu z wachlarzami” poruszając się z wdziękiem jak prawdziwi mali Chińczycy J, a kaligrafia chińskich znaków była dla nich nie lada wyzwaniem.
             Najmłodsze dzieci poznały również piosenkęCzapka na głowie” (sł. i muz. P. Chmurska), brały udział w zabawie „Teraz ręce teraz nogi” do muzyki A. Ponchielli’ego z baletu „Taniec godzin” oraz aktywnie słuchały muzyki podczas wykonywania pracy plastycznej (C. Saint-Saens  „Ptaszarnia z cyklu „Karnawał Zwierząt”).

Miesiąc listopad to również czas, kiedy w Polsce obchodzimy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji dzieci ze wszystkich grup wiekowych zapoznały się z symbolami narodowymi („Piosenka o Polsce” sł. M. Dudzińska, muz. P. Chmurska) oraz wspaniale zaprezentowały swoją postawę patriotyczną śpiewając uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to również świetna okazja do powtórzenia przez przedszkolaków tańców narodowych, poznanych wcześniej.

Relację z naszych listopadowych działań zamieszczamy w comiesięcznej galerii.

Zapraszamy serdecznie

Gabriela Kiepura